התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית בעבודה

התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית בעבודה הינן התנהגויות אשר גורמות לפגיעה מהותית בכבוד האדם, באוטונומיה שלו ובפרטיותו. בשנים האחרונות הולכת ומתעצמת התופעה של הטרדות מיניות במקום העבודה. במאמר זה נסקור את ההתנהגויות השונות וההקשרים השונים שבהם יכולה לבוא לידי ביטוי הטרדה מינית במקום העבודה.

התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית בעבודה – סקירה מלאה

מקום עבודה הוא מסגרת לחוצה וצפופה אשר במסגרתה יכולים להתרחש חיכוכים בין עובדים ומנהלים וגם בין העובדים לבין עצמם על רקע מיני. להלן נסקור את שלל ההתנהגויות והמקרים שבהם יכולות להתרחש התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית במקום העבודה:

הטרדה מינית בעבודה על רקע של יחסי מרות

פעמים רבות התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית בעבודה עשויות להתרחש על רקע של יחסי מרות בין עובד או עובדת לבין המעסיק. ההטרדה מתרחשת בדרך כלל כאשר בעל המרות והשררה מנצל לרעה את מרותו, תוך ביצוע הטרדה מינית כלפי מי שכפוף אליו. לא מעט פעמים, מעדיף הנפגע להבליג ופשוט "להמשיך הלאה" מכיוון שהוא חושש לפרנסתו ולמקום עבודתו. חשוב לדעת שהחוק למניעת הטרדות מיניות מחמיר במיוחד במקרים שבהם ההטרדה המינית מתרחשת במצב של יחסי מרות.

התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית על רקע של יחסים בין עמיתים לעבודה

ישנם גם לא מעט מקרים אשר במסגרתם התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית בעבודה יכולות להתרחש גם בין עמיתים לעבודה. בין מקרים אלו ניתן למנות למשל תקריות של בדיחות סקסיסטיות בין העובדים לבין עצמם, התייחסויות חוזרות לנטיותיו המיניות של העמית לעבודה ועוד כיוצא באלה. במקרים של הטרדה מינית שלא על רקע יחסי מרות, החוק מחמיר פחות, אך עם זאת המטריד עדיין עשוי לקבל עונש מאסר על פי הקבוע בחוק.

הטרדה מינית מילולית

הטרדה מינית בעבודה לא חייבת לכלול מגע פיזי. גם הערות מילוליות בעלות אופי מיני, הערות, או הצעות מיניות לא הולמות נחשבים להטרדה מינית לכל דבר ועניין. גם בדיחות סקסיסטיות, התייחסויות לנטייה המינית ושאלות בעלות אופי מיני בראיון עבודה יכולים להיחשב להטרדה מינית מילולית. גם בהקשר זה, הדין מחמיר במיוחד כאשר הטרדה מינית מילולית מתרחשת על רקע של יחסי מרות.

הפצת סרטונים, תמונות או הקלטות בעלות אופי מיני

הפצה של מדיה ויזואלית או שמיעתית בקונטקסט מיני, ללא הסכמת העובד המופיע בהקלטת הסרטון או בצילום התמונה, מהווה הטרדה מינית לכל דבר. קיימות דוגמאות רבות למקרים שבהם עובד הפיץ תמונות עירום של עובדת, הפיץ תמונות המתעדות אינטראקציה מינית בין עובד לעובדת וכולי. העונש על הפצת מדיה בעלת אופי מיני הינו לא פחות חמור מעונש הנגזר על עובד המטריד מינית בהקשרים אחרים.

מעשים מגונים במקום העבודה

מעשה מגונה הוא כל פעולה שנעשית לשם גירוי, סיפוק או השפלה מיניים. גם מעשים שנראים לכאורה תמימים ולא מזיקים עשויים ללבוש אופי מטריד ומשפיל ומשום כך יש לבחון אותם בהתאם לנסיבות ולהקשר בהם בוצעו. על מעשים אלו ניתן למנות למשל ליטופים וטפיחות לא רצויות על גופו של עמית לעבודה ללא הסכמתו, חיבוקים לא רצויים מצד המעביד ועוד. מי שבוצע נגדו מעשה מגונה כזה, יכול להגיש תביעת פיצויים כנגד מבצע הפעולה. מעשה מגונה הינו עבירה פלילית שהעונש עליה מאסר, שיכול להגיע במקרים מסוימים גם לעשר שנים.

משרד עורכי דין מומלץ לטיפול במקרים של הטרדה מינית בעבודה

קיימים משרדי עורכי דין רבים המטפלים במקרים של הטרדה מינית בעבודה, אולם לא פשוט למצוא משרד עורכי דין דיני עבודה בעל ניסיון וותק משמעותיים. משרד עורכי הדין בראשות של עורכת הדין איריס אלמוג, עוסק ספציפית בדיני עבודה כבר למעלה מעשרים שנה. למשרדה של אלמוג ניסיון רב בעבודה עם תיקים מורכבים בתחום של הטרדות מיניות והוא זוכה להצלחות וניצחונות משמעותיים. אז אם חיפשתם משרד עורכי דין בעל ותק וניסיון בתחום של דיני עבודה ובפרט בהטרדות מיניות, הגעתם למקום הנכון.

צור קשר לתיאום פגישת ייעוץ