כן אדוני, כן גבירתי

מאת: עו”ד איריס אלמוג

מה הופך עורך דין למוצלח? האם עורך דין יסמן? או עורך דין לוחמני ודעתן? מה מביא לתוצאה טובה יותר בסוף הדרך?

ראשית אציין כי אין תשובה ברורה לשאלה. כל עורך דין ינהג על פי מצפונו האישי ודרכו. התנהלות אחת המאפיינת עורך דין אחד תתאים לו ותשרת אותו ולא תתאים לעורך דין שאופיו אחר. אין דרך אחת, יש עורכי דין שונים ודרכים שונות.

עורך דין שמופיע בבתי משפט, מזמן לעצמו אתגרים לא פשוטים. נוכח העומס במערכת המשפט והצורך בהתייעלות ומאחר ועיקר התיקים בשלב כלשהו יגיעו לאפשרות של פשרה, סוגיית סיום הליכים משפטיים בפשרה הינה דבר שבשיגרה. היא יכולה להיות טרם ההליך המשפטי, במהלכו ולקראת סיומו.

ואכן, תיקים שהינם בעיקרם ממוניים, ראוי שיסתיימו על פי רוב בדרך הפשרה. יש בכך לחסוך זמן וממון רב לשני הצדדים. פעמים רבות, הצעת פשרה תגיע כנדרש ביוזמת בית המשפט.

ואולם, קיימים מקרים כעורך דין המנהל תיק, אתה מבין שבמקרה הספציפי של התיק הזה, תהיה זו שגיאה לסיימו בפשרה. אולי מדובר בעניין עקרוני שראוי שיגיע לפסיקה, ותהיה לכך השפעה רוחבית, אולי יש חשיבות בעבור אותו לקוח לסיים את ההליך עד תום ולקבל הכרעה שיפוטית מנומקת? ואולי קיימת סיבה אחרת, שתחושת הצדק שלך כעורך דין אומרת שאין זה נכון להסכים לפשרה המוצעת, ואתה מעוניין להילחם עד תום?

ובכן, אין דרך אחת נכונה לפעול. המלצתי כעורכת דין, להמליץ ללקוח על הדרך הטובה ביותר לניהול הסכסוך תוך ניהול סיכונים מחושב כשהוא מודע להשלכות האפשריות של כל החלטה. . פעמים רבות, אכן פשרה תהיה הדרך המומלצת. ואולם, קייימים מקרים שכעורך דין אתה מחליט וממליץ לנהל את התיק עד תום, על אף – שזה בניגוד מוחלט להמלצת בית המשפט.

בלא מעט מקרים נאמר לי כי המשך הדרך יסכן את הלקוח בהוצאות, ולמרות זאת, המשכתי והיית נחרצת בהחלטתי.  ואכן, הדברים הוכיחו את עצמם. באחד התיקים, נאמר לי כי כדאי שאמחק את התביעה בהיעדר עילה. ואולם, על אף שהיה זה לפני כ- 15 שנה בתחילת הדרך, סברתי שהרשמת דאז, טועה. בסופו של דבר לא רק שלא טעיתי אלא זכיתי בפסק דין שהוכיח ההפך הגמור. בהמשך, אושרר פסק הדין גם בבית הדין הארצי.  בפעם אחרת, הגשתי ערעור חסר סיכוי לחלוטין על הכרעת חוב של מפרק, בעניין יחסי עובד מעסיק, וערעור לביהמ”ש המחוזי – הוביל בסופו של דבר לפיצוי של כחצי מליון. באותו התיק, כלל עורכי הדין שהתייעצתי עימם אמרו לי חד משמעית – כי מדובר בהליך חסר סיכוי. ואולם, האמנתי בתיק וזה הוכיח את עצמו.

סירוב להצעת פשרה שמוצעת על ידי שופט (ובמיוחד כאשר היא מוצעת מספר פעמים בשלבים שונים של ההליך) עלולה להיות מסוכנת. בסופו של דבר, הכל אישי וכולנו בני אדם. יחד עם זאת, כשתחושת חוסר צדק מבעבעת בתוכך, ואינך מסוגל להמליץ ללקוח על פשרה, האמן בדרכך. אל תיסוג. גם אם כולם יאמרו לך שמדובר בתיק חסר סיכוי, דע, שאמונה בצדקת דרכך, ונחישות פעמים רבות תוביל להפך הגמור. וגם אם לא, זה שיעור טוב לחיים שניתן ללמוד ממנו, לנתח אותו בדיעבד.

סעיף 13 א’ לכללי האתיקה לשופטים, קובע כי שופט המציע פשרה או העברה של ההליך לגישור או לבוררות, לא יכפה דעתו על בעלי הדין, ויוודא שבעלי הדין יודעים כי אי-קבלת הצעתו לא תשפיע על הליכי הדיון שלפניו.  ואכן, רוב השופטים נוהגים כך ומסיבה זו פעמים רבות משתדלים להיות נייטרלים. 

למרות זאת, היו מקרים בודדים וחריגים שסירוב לפשרה הוביל לכעס מצד בית המשפט, יחס עוין שבא לידי ביטוי בניהול ההליך, בהערות, בהפרעה בחקירה הנגדית, ובסופו של דבר – בפסיקה. מדובר במקרים חריגים ביותר, ואולם די בתיק אחד של חצים המופנים כלפיך כעורך דין כדי לשמוט את הקרקע תחתיך, להכתים ברגע אחד את כל שהאמנת בו. תחושת חוסר הצדק ומשוא הפנים באותו הרגע הינה כסכין הננעצת בלבך וכולך שותת דם, פצע שאינו מגליד לעולם.

הדילמה בה נציב עורך דין שמתמודד עם מצב המתואר לעיל, שאם תעיר לשופט על התנהלותו, קיים חשש כי המצב יחריף וזה יתבטא בפסיקה. אם תבקש לפסול את השופט, רוב הסיכויים שיסרב לבקשה וזה גם יתבטא בפסקה. ואם לא תעשה דבר, סביר להניח שזה לא יעזור לך ויתבטא בפסיקה.

מדובר כאמור במקרים חריגים, ואולם, למרבה השמחה, על פי רוב ניתן לערער על פסק הדין בתקוה שהצדק והאמת תצא לאור, ואכן הליכי ערעור פעמים רבות מתקנים עיוות דין ומשנים לטובה את המצב המשפטי.

לכן, הדבר החשוב ביותר בניהול תיק הוא להיות שלם עם כל החלטה, ולא להסכים להצעה שתחושת הצדק אומרת לך שזה שגוי.

כשעורך דין מנהל תיק בנחישות ומחליט כי הוא מעוניין להגיע לפסק דין מנומק, חשוב להיות חזק ואמיץ, ולעמוד בפני כל  מכשול, כל מוקש, לדעת לקבל ריקושטים לא נעימים, וגם לדעת – בנימוס כמובן, להעיר לאדוני או לגבירתי, כי כשם שהנך מכבד אותם, גם עליהם לכבד אותך.

ולסיום, אם אינך נמנה על קהילת עורכי הדין מלחכי פינכה שחנופה מנחה את דרכם, ואם בחרת להיות לוחם ודעתן, דע כי יש לכך מחיר. אולי לא תהיה עורך הדין האהוד ביותר במערכת, ואולם לכל הפחות אתה נאמן לדרכך ולמצפונך, יושרה וצדק מנחה אותך ובסופו של דבר, אמונה בצדקת דרכך, הגינות ויושרה תוכיח את עצמה.

והעיקר – להאמין ולא לוותר !

www.almoglaw.co.il

ליצירת קשר עם משרדנו חייג 03-7514538 או שלח פניה באתר

צור קשר לתיאום פגישה