הטרדה מינית בעבודה

עורך דין הטרדה מינית בעבודה איריס אלמוג

במשרדה של עו"ד להטרדה מינית איריס אלמוג, אנחנו מייצגים בתביעות הטרדה מינית בעבודה ומעשים מגונים, מכח החוק למניעת הטרדה מינית, הן נילונים והן מתלוננות בהליכים טרום משפטיים ובהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה (לבית הדין סמכות ייחודית לדון בתביעות הטרדה מינית במקום העבודה, פרט לאונס שלתובעת ברירה האם להגיש תביעה בבית הדין לעבודה או בבימ"ש השלום).

המשרד מייצג מתלוננות או נילונים בערכאות אחרות (בית משפט השלום/ מחוזי) גם במקרים של הטרדה מינית שאינה במקום העבודה. הטרדה מינית כוללת גם התייחסויות, רמיזות וגם מעשים מגונים.

בין התיקים המתבררים כיום במשרדה של עו"ד איריס אלמוג, מקרים קשים של ניצול מיני ופרשיות מין אפלות, הטרדה מינית של קטינה במקום העבודה, מקרה של ניצול ומניפולציה ליצירת תלות רגשית של מטפל כלפי מטופלת, ייצוג נאשמים שנתבעו בתביעה בבית הדין לעבודה ובית משפט השלום ואף ייצוג נילון בתביעה על תלונת שווא כנגד המתלוננת.  כן מייצג המשרד נילונים בשלב הבירור אצל הממונה על הטרדה מינית (במקום העבודה או ממונה חיצונית).

מהי הטרדה מינית בעבודה?

הטרדה מינית בעבודה היא התנהגות לא רצויה בעלת אופי מיני.

החוק (חוק השוויון 2010) מגן על האנשים הבאים מפני הטרדה מינית בעבודה:

 • עובדות ועובדים
 • קבלנים ועצמאים שנשכרו לבצע את העבודה באופן אישי
 • מועמדים לעבודה

כדי להיות הטרדה מינית, ההתנהגות הלא רצויה חייבת להיות אחת מהן:

 • פגיעה בכבודו של מישהו, בין אם זה נועד או לא
 • יצירת סביבה מאיימת, עוינת, משפילה, משפילה או פוגענית, בין אם היא נועדה ובין אם לאו

מעסיקים חייבים לעשות כל שביכולתם באופן סביר כדי להגן על הצוות מפני הטרדה מינית ולנקוט בצעדים כדי למנוע את התרחשותה.

עורך דין הטרדה מינית בעבודה

10 דוגמאות של הטרדה מינית במקום העבודה

בואו נסתכל על כמה מהדברים המרכיבים הטרדה מינית, כולל סוגים עדינים של הטרדה מינית בעבודה שאולי לא חשבת עליהם.

 1. חסימה פיזית של תנועותיו של אדם; במילים אחרות – עומדים בדרכם
 2. 'בטעות בכוונה' מתפרץ לאדם
 3. בוהים או מסתכלים על גופם למעלה ולמטה
 4. עוקב אחריהם או מקדיש תשומת לב מוגזמת
 5. הערות מעליבות על זהותו המגדרית או הנטייה המינית של מישהו או לשאול על הנטייה המינית של מישהו
 6. לספר בדיחות זימה או שיתוף סיפורים על חוויות מיניות – גם אם זה לא מכוון אליך אלא נעשה בנוכחותך כדי לגרום לך אי נוחות
 7. שליחת מיילים, מכתבים או תקשורת מזימה לא רצויה, או שיתוף תמונות בעלות אופי מיני ברחבי מקום העבודה או הצגת פוסטרים, פריטים או שומרי מסך בעלי אופי מיני
 8. נגיעה, נשיקה, שפשוף או ליטוף בלתי הולם ורמיזות בגופו ו/או בגדיו של אדם
 9. מבקשים שוב ושוב דייטים למרות שדחו או ביקשו טובות הנאה מיניות
 10. ביצוע מחוות, הערות או הבעות פנים פוגעניות מינית

התיאורים לעיל מהווים רק מדגם קטן של התנהגויות שעלולות להתפרש תחת הדגל של הטרדה מינית במקום העבודה. בשורה התחתונה חשוב להבין כי אם מישהו שאתה עובד איתו מפגין התנהגות, מילולית, פיזית או אחרת שגורמת לך להרגיש לא בנוח, עליך לנקוט בצעדים להתמודד עם זה בהקדם האפשרי.

מה העונש (הפלילי) על הטרדה מינית?

מאחר והטרדה מינית היא גם עבירה פלילית, ככל ומוגשת תלונה במשטרה שמתגבשת לכתב אישום, קיימת ענישה פלילית. במקביל להליך הפלילי, ניתן גם להגיש תביעה אזרחית לפיצוי מכח החוק ו/או מכח פקודת הנזיקין, של עשרות ומאות אלפי ש"ח בהתאם לחומרת הדברים. תיקים רבים לא מתגבשים כלל לכתב אישום, אלא מוגשת בהם רק תביעה אזרחית.

באשר למישור הפלילי, העונש על הטרדה מינית מכוח החוק נע בין מספר דרגות, כדלקמן:

 1. העונש על הטרדה מינית בנסיבות של הצעות בעלות אופי מיני, התייחסות מינית כלפי אדם אחר, או התבטאות מינית כלפי אדם אחר על רקע נטייה מינית, עומד על שתי שנות מאסר.
 2. העונש על פרסום קלטת או תצלום של אדם אחר ללא הסכמתו, המתייחסת למיניותו, עומד על חמש שנות מאסר. שכן מדובר בעבירה חמורה יותר, שגם מהווה עבירה של פגיעה חמורה בפרטיות.
 3. העונש על התנכלות, בהתאם לחוק עומד על שלוש שנות מאסר.
 4. העונש של מי שגם ביצע עבירה של הטרדה מינית, וגם התנכל למי שהוא הטריד מינית, עומד על 4 שנות מאסר, שזהו העונש החמור ביותר- ובצדק. שכן מדובר בנסיבות מאוד מחמירות, המגלמות גם חוסר מוסריות, וגם פגיעה קשה באדם אחר.

מה העונש (האזרחי) על הטרדה מינית?

 1. במישור האזרחי, החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר פיצוי של 120,000 ש"ח ללא הוכחת נזק, כשבהתאם לפסיקה, על כל מעשה הטרדה מינית ניתן לתבוע 120,000 ש"ח כפיצוי לא ממוני
 2. מעבר לכך, ככל ונפגעת/נפגע הטרדה מינית, מוכיח כי ניזוק נפשית/גופנית (כמו למשל: נכות נפשית), ניתן לצרף חוות דעת פסיכיאטרית ולתבוע בנזיקין עבור נזקי גוף כאב וסבל סכום של מאות אלפי ש"ח לרבות על הפסד ההשתכרות שנגרם לאותה נפגעת/נפגע.
 3. חשוב לציין כי בתביעות אזרחיות, התביעה יכולה להיות מושתת על המעסיק/החברה, אם לא נקט באמצעים לצורך בירור ההטרדה המינית ובד"כ התביעה תוגש גם כנגד המטריד (הנילון) וגם כנגד המעסיק (באם לא נקט באמצעים הנדרשים מכח החוק לצורך בירור התלונה).

קצת על הטרדה מינית בעיני החברה

בשנים האחרונות, התפתח נושא ההטרדה המינית, לרבות בתחום יחסי העבודה באופן משמעותי ויוצא דופן. תנועות חברתיות כ- me too, הביאו לתודעה הציבורית את נושא ההטרדה המינית, ובתקופה זו, דעת הציבור רועשת וגועשת נוכח ידיעות חדשות לבקרים על מעשי הטרדה מינית, בהווה ובעבר.

החברה מצאה עצמה מוקיעה מעשים ונורמות שהיו מקובלים בעבר, כשנושא מניעת הטרדה מינית, לרבות במקומות העבודה, נמצא כיום בראש השיח הציבורי. מאחר ובעבר, נראה כי היו פרצות ונורמות לא ראויות, כיום, על מנת להשיג את האיזון הנדרש, נראה כי לעיתים קיימת הקצנה בפרשנות החוק למניעת הטרדה מינית, ולא ברור היכן עובר קו הגבול, מה אסור ומה מותר, כמה ניתן לנבור בעבר, והאם מעשים לפני עשרות שנים אמורים לחרוץ גורלות.

משרדנו מבקש לראות את האיזון, בין זכויות הנילון לזכויות המתלוננת ולערוך את ההבחנה הנדרשת באופן אובייקטיבי במיטב הרגישות בהגדרות החוק למניעת הטרדה המינית ופרשנות הפסיקה, תוך ניתוק מהשפעות חברתיות אשר לדידנו, לעיתים הגיעו להקצנה מסוכנת הן לגברים והן לנשים.

הנה מאמר מאת משרדנו אודות פסיקת בית הדין הארצי מאוגוסט 2018, בנוגע להגבלת השיח המיני במקומות עבודה. לקריאת המאמר לחצו כאן.

בנוסף, כתבנו עוד מאמר אודות הפיצוי שנפסק בבתי הדין לעבודה מכח החוק למניעת הטרדה מינית ובהתאם, חוק שוויו ההזדמנויות בעבודה, וסקירת פסקי דין לשנים 2017-2018 שאותו ניתן לקרוא כאן.

תנועת METOO הטרדה מינית במקום העבודה

הטרדה מינית שאינה במקום העבודה

מהפכת me too והפיכת נושא ההטרדות המיניות לחלק בלתי נפרד מהשיח החברתי הביא למודעות אשר הביאה לריבוי תלונות ותביעות. בין השאר, נוצר צורך בעורכי דין שיתנו מענה גם בתחום האזרחי שאינו בסמכות בתי הדין לעבודה, כשההטרדה המינית אינה במקום העבודה. בתביעות אזרחיות נזיקיות המתנהלות בבית משפט השלום, מייצג משרדנו בשיתוף פעולה עם עו"ד איתן אדלשטיין, משרד מוביל בתביעות נזקי גוף ורפואה משפטית.

חשוב להבהיר כי בתביעות להטרדה מינית ניתן לתבוע עד 120 אלף ש"ח על כל מעשה של הטרדה מינית כנזק לא ממוני (ללא הוכחת נזק).

מאחר והטרדה מינית עלולה לגרום לנזק נפשי לרבות הפרעת ptsd (פלשבקים) פעמים רבות יש לתמוך את התביעה בחוד פסיכיאטרית הקובעת אחוזי נכות בגין מעשי ההטרדה המינית/מעשים מגונים על מנת להגיש תביעה בעוולה נזיקית של כאב וסבל, נזקים מיוחדים, ועוד, וזאת בנוסף לנזק הלא ממוני שניתן לתבוע לפי החוק למניעת הטרדה מינית, מה שהופך את התביעה לתביעה של מאות אלפי ש"ח ומיליוני ש"ח.

המשרד של עורך דין הטרדה מינית בעבודה איריס אלמוג נותן את המענה לכל נפגעות ההטרדה המינית באשר הן, לא רק במקום העבודה וכך גם לנילונים.

באשר להליכים פליליים ככל וננקטים במקביל שכן הטרדה מינית על נגזרותיה מהווה גם עבירה פלילית שסנקציה עונשית בצידה, יש לשכור בנפרד שירותי עו"ד פלילי שילווה את החשוד משלב החקירה ועד הליך משפטי ככל ומוגש כתב אישום על ידי מדינת ישראל. הליכים פליליים יכולים להתנהל במקביל להליך האזרחי.

ליצירת קשר עם משרדנו חייגו 03-7514538 או שלחו פניה בתיבת צור קשר.