התעמרות בעבודה

התעמרות בעבודה, העסקה פוגענית או התנכלות תעסוקתית, הינה דוקטרינה חדשה בתחום דיני עבודה , יציר פסיקה, אשר מאפשרת לעובד להגיש תביעה לפיצוי בגין נזקים לא ממוניים על התנכלות תעסוקתית והעסקה פוגענית. כיום, אין חוק המגדיר התעמרות בעבודה, אלא הצעת חוק, אשר הפסיקה עשתה בה שימוש ככלי לניתוח ופרשנות, באופן שביסס דוקטרינה זו בפסיקת בתי הדין לעבודה.

ב- 2016 ניתן פסק הדין בעניין מני נפתלי ובנפרד גם בעניינו של גיא אליהו. פסק הדין מעיד על אומץ רב מצד בית הדין האיזורי לעבודה בירושלים (השופטת דיתה פרוז’ינין) לחייב את משרד ראש הממשלה בפיצוי בגין העסקה פוגענית. עיון בפסק הדין מעיד על חומר ראיות רב שבחן בית הדין ועל החלטה עניינית ומנומקת.

פסק הדין בעניין מני נפתלי ובאופן דומה בעניין גיא אליהו, מעורר שאלות כיצד יעלה על הדעת כי במעון ראש הממשלה אשר דווקא אמור להקפיד יתר על המידה באופן ההתנהלות כלפי העובדים, מתרחשים אירועים כה חמורים?

מתוך הרציו של פסק הדין:

“אשר לטענת התובע בדבר העסקה פוגענית, הנקראת גם התנכלות תעסוקתית או התעמרות במקום העבודה. מדובר בהתנהגות מטרידה ומשפילה שאינה פיזית, המופנית כלפי עובדים באופן חוזר ונשנה. להתנהגות זו פנים רבות ובכלל זה פגיעה בעובדים באמצעים מילוליים, פגיעה במעמדם ומתן משימות משפילות, ניטור יתר, בקרת יתר, דקדקנות יתר, הפגנות שליטה והתנהגות אימפולסיבית והרסנית. ודוק, לא כל התנהלות של המעסיק שממנה נפגע העובד מהווה ״התנכלות תעסוקתית״. ״התנכלות תעסוקתית״ הינה התנהגות אשר מנקודת מבט חיצונית לעובדת או לעובד נתפסת כפגיעה. מחומר הראיות עולה תמונה עגומה ביותר לגבי המתרחש במעון בכל הנוגע לאופן העסקת העובדים, סביבת העבודה שהם חשופים אליה, היחס אליהם והשמירה על כבודם ועל זכויותיהם. הוכחו מעשים שהם בגדר העסקה פוגענית, ובהם דרישות מוגזמות, נזיפות חוזרות ונשנות בשל עניינים שוליים, השתלחויות בעובדים והעלבתם. שעות העבודה במעון היו רבות ובלתי סבירות, חרגו לעיתים קרובות ממסגרת השעות שנקבעה מלכתחילה. בנוסף, הוכחה תחלופה גבוהה של עובדים, המעידה על העסקה פוגענית, בשל תנאי העבודה הקשים, וכי היה מחסור כרוני בכוח אדם. על מעסיק מוטלת החובה לדאוג לרווחת עובדיו, ולספק להם סביבת עבודה השומרת על כבודם כאדם וכעובד, ומאפשרת ביצוע העבודה באווירה רגועה, ונטולת התעמרויות. הטענה כי התובע לא היה עובד ״מוחלש״, ובשל כך לא ניתן לומר כי סבל מהעסקה פוגענית, נדחתה. כל עובד בין אם הוא ״מוחלש״ או חזק, זכאי לסביבת עבודה הולמת. היותו של המעון סביבת עבודה ייחודית אינה מצדיקה העסקה פוגענית. במקרה דנן הוכח כי התובע היה חשוף לתנאי העסקה פוגעניים.
הצעת החוק למניעת התעמרות בעבודה טרם נכנסה לתוקף, ואולם אין בכך כדי למנוע הגשת תביעות בגין עילה זו, ואף פסיקת פיצוי למי שנפגעו ממנה”

לנוחותכם, מאמר מטעם משרדנו בנושא התעמרות בעבודה.

ליצירת קשר עם משרדנו חייג 03-7514538 או שלח פניה בתיבת צור קשר באתר