מאת: עו”ד איריס אלמוג

בשנים האחרונות אנו עדים לתמורות ושינויים במדיניות הפסיקה בנוגע להטרדה מינית בעבודה ובכלל. אם בעבר, הטרדה לא הייתה מטרידה,  ולא בקלות מהווה עבירה ואפילו ניתן לומר כי במקומו מסוימים הפכה להיות נורמה, היום – בעלי תפקידים נוקטים משנה זהירות בכל הנוגע ליישום הוראות החוק והימנעות ממעשים העלולים להיחשב או להתפרש כהטרדה מינית בעבודה.

אכן יש לברך על כך כי קולן של המתלוננות (ולעיתים גם מתלוננים) נשמע, ושבעבר מתלוננות רבות הדחיקו ולא העזו להרים ראשן ובוודאי שלא להגיש תלונה.

נשאלת השאלה, אם לא הגענו להקצנת יתר בנושא ההטרדה המינית?

שאלה זו מתעוררת נוכח מקרים רבים שמגיעים למשרדנו, כאשר לא מעט מהם, נוגעים לשימוש לרעה שנעשה בחוק למניעת הטרדה מינית בעבודה.

במקרה אחד שהגיע למשרדנו, הלקוח שפנה למשרדנו, עובד מצטיין במקום עבודתו,  אשר קודם ושימש בדרגת מפתח. מתברר כי במשך שנים הוא מנהל מאבקי כוחות במקום העבודה, ויש לא מעט גורמים שמעוניינים להביא לסילוקו מהעבודה.

הדברים הגיעו לנקודת קצה כאשר הוגשה נגדו תלונה על הטרדה מינית בעבודה, מטעם עובדת שלא היה לו שיג ושיח איתה כלל פרט לאמירות שלום. תלונה זו גרמה לרעידת אדמה בחייו ואף כמעט הביאה לגירושיו, וגם למחשבות לשים קץ לחייו.

למזלו, המתלוננת הודתה בשלב כלשהו כי נשלחה על ידי גורם המתנכל לו, וכי גורם במקום העבודה אילץ אותה להגיש נגדו תלונה. העובדת לא יכלה לשאת את תחושת האשם ובסופו של דבר נשברה והודתה.

והנה, ברגע אחד אפשר להרוס קריירה של אדם, להביא לפירוק משפחתו, ואף לפגיעה במצבו הבריאותי עד כדי חשש לחייו.

בעלי תפקידים רבים מדווחים לנו כי הם נמנעים מלשבת עם עובדת אישה באותו החדר, או שדלתות חדריהם שקופות מסיבה זו. עובד אחר מדווח כי אם הוא נפגש עם עובדת, הוא מקפיד שהמזכירה שלו תהיה נוכחת בחדר, כדי שחלילה – לא יואשם בהטרדה מינית.

כמובן שאין להקל ראש במעשים של הטרדה מינית בכלל ובעבודה ויש לברך על כך כי מי שמפר את הוראות החוק –על פי רוב משלם פיצויים גבוהים מכיסו.

אך עדיין, צריך להיזהר מאד שמא כל אמירה, כל מבט, יתפרשו כהטרדה מינית, שכן כיום – הפסיקה הלכה לכיוון השני ויצקה מעט חוסר וודאות לגבי אילו סוגי אמירות עלולות להוות הטרדה ואילו לא. ועובדים חשופים יותר מאי פעם. הדבר בא לידי ביטוי גם בדוחות הממונה על הטרדה מינית.

למעשה, דוח הממונה משמש כאבן דרך להכרעה בדבר עתידו של העובד/עובדת שהואשמו בהטרדה. פעמים רבות אנו עדים לכך כי הבירור עצמו נוהל באופן לא תקין, כי לא נשמר חסיון כלפי הנילון, הופץ הדוח או חלקו, ולמעשה, בירור שאמור להיות כה מקצועי ואף להשפיע השפעה הרת גורל על עתידו המקצועי של עובד במקום העבודה ואף הליכים משפטיים הננקטים בעניינו,

הבעיה הינה כאשר גורמים שונים מנסים לנצל לרעה את החוק למטרת סחיטה כמו הדוגמא שפורטה לעיל. במקרה כזה, משרדנו מתגייס להוציא את האמת לאור, ולהגן גם על הנילון שזכויותיו נפגעו לצד הגנה שגרתית על מתלוננות, כי לא זו הייתה כוונת המשורר בחוק, להגיע להקצנה שבה גברים יחששו להחמיא לנשים כשהן צובעות שיערן לדוגמא, מהחשש כי אפילו אמירה של : “תתחדשי על החולצה” עלולה להתפרש כהטרדה מינית. .