זכויות עובדים מפוטרים – האם מימשתם את כל מה שמגיע לכם על פי חוק?

יכול להיות שצפיתם את זה קורה או שזה תפס אתכם בהפתעה, ייתכן אף שבסתר ליבכם קיוויתם שזה יקרה על מנת שתוכלו לצאת לדרך חדשה, ואולי זה הדבר האחרון שייחלתם לו כעת, אך יהיו הנסיבות אשר יהיו, כאשר המעסיק מזמין אתכם למשרדו כדי לבשר לכם על סיום יחסי עובד- מעביד, זה אף פעם לא נעים.

במאמר שלפניכם נפרט מהן זכויות עובדים מפוטרים, וכיצד תוודאו שאתם מממשים את כולן באופן מלא.

עוד לפני שמפטרים אתכם, המעסיק מחויב לערוך שימוע

אם המעסיק שלכם שוקל לפטר אתכם, הוא מחויב לערוך שימוע לפני פיטורים. במסגרת השימוע הוא נדרש לפרט את הסיבות לכך שהוא רוצה לפטר אתכם, ואתם רשאים לטעון להגנתכם לצורך מניעת פיטורים ולפרט את הסיבות שבגללן מגיע לכם להמשיך להיות מועסקים במקום העבודה.

חשוב לדעת, שלא ניתן לפטר אתכם בגלל סיבות אישיות שלא מנומקות באופן ראוי.

אתם זכאים לקבל הודעת מוקדמת

המעסיק לא יכול לפטר אתכם בן רגע, ועל מנת לאפשר לכם לעכל את הבשורה ולהתמודד עם השינוי הצפוי בחייכם בצורה מיטבית, עליו לתת לכם התראה של 14 ימים לכל הפחות. מעסיק שיבחר לפטר אתכם לאלתר מחויב לשלם לכם עבור 14 יום נוספים תשלום מלא.

חשוב לדעת, שהמעסיק לא רשאי לדרוש מכם לנצל במהלך 14 הימים של ההודעה המוקדמת את ימי החופשה שצברתם.

זכויות עובדים מפוטרים

מגיע לכם לקבל פיצויים

אם הועסקתם 12 חודשים לכל הפחות במקום העבודה, אתם זכאים לקבל כספי פיצויים, שמורכבים מגובה השכר החודשי האחרון שהשתכרתם כפול כל שנת עבודה שעבדתם במקום העבודה.

את כספי הפיצויים אתם זכאים לקבל תוך 15 ימים לכל היותר מיום סיום יחסי עובד- מעביד. מעסיק שלא משלם לעובד המפוטר בזמן מסתכן בתביעת הלנת שכר.

כספים נוספים שמגיעים לכם

פרט לכספי הפיצויים, אתם זכאים לקבל תשלום בעבור ימי החופשה שצברתם לאורך השנה וטרם ניצלתם. באפשרותכם לפדות אותם ולקבל את מלוא הסכום יחד עם כספי הפיצויים.

בנוסף, אתם זכאים למשוך את כספי הפנסיה שהמעסיק מחויב להפריש לקרן הפנסיונית מידי חודש בכדי להבטיח לכם עתודה כלכלית. במידה והוא לא דאג להפריש את כספי הפנסיה, הוא חשוף לתביעה.

את כספי הפנסיה אתם רשאים שלא לפדות. במידה ותבחרו למשוך אותם, תיאלצו לשלם 35% מס.

החשיבות של מימוש זכויות עובדים מפוטרים ושמירה על דלתות פתוחות

לא מעט אנשים לא מודעים כלל לזכויות עובדים מפוטרים שקבועות בחוק בישראל.

אם אינכם בטוחים שמימשתם את כל זכויותיכם באופן מלא או שאתם חוששים שחלק מהזכויות שלכם נלקחו מכם, אתם זקוקים לייעוץ של איש מקצוע.

פנייה לעורך דין דיני עבודה יכולה להבטיח לכם שכל זכויותיכם ימומשו באופן מלא תוך כדי שמירה על דיסקרטיות מלאה ומבלי לפגוע בטיב היחסים שלכם עם המעסיק, כך שתוכלו אף לשמור על דלתות פתוחות, כי אי אפשר לדעת מה יוליד יום, ותמיד כדאי להיתקל בפנים מחייכות ולב פתוח, בין שתפגשו במעסיק שלכם במקום העבודה או בכל מקום אחר.

פרט לכך, שמירה על מערכת יחסים בריאה עם המעסיק, גם לאחר פיטוריכם, תאפשר לכם לבקש המלצות למראיינים במקומות עבודה נוספים.

מאמר נוסף מומלץ לקריאה: פוטרתם בלי שימוע?

צור קשר לתיאום פגישת ייעוץ