ייצוג עורך דין בשימוע לפני פיטורים

מאת : עו”ד איריס אלמוג

בעבר מעסיק יכול היה לפטר עובד ללא צורך בעריכת שימוע. בשנים האחרונות בהתאם לפסיקת בית הדין הארצי, כל מעסיק מחויב בשימוע לעובד לפני שיחליט האם לפטר או לא ומחובתו של המעסיק לאפשר לעובד לשכור שירותי עורך דין לייצוג בשימוע לפני פיטורים.

למעשה, אין מדובר במס שפתיים או מעין טקס כדי לצאת ידי חובה, אלא המשמעות של עריכת שימוע היא שאל למעסיק לקבל החלטה מראש, לפני ששמע את טיעוני העובד והסברים אפשריים לטענות כלפיו המבססות את זימונו לשימוע.  על המעסיק לשמוע את העובד בנפש חפצה באופן כזה שיאפשר לעובד את המעמד הכן לשכנע את המעסיק כי יש להמשיך בהעסקתו.

עובד המוזמן לשימוע יקבל התראה מספר ימים טרם עריכת ישיבת השימוע, בכתב, ובמכתב יצוין כי הינו רשאי להיות מלווה על ידי עורך דין.

הליך שימוע נועד לאפשר לעובד להגיב ולהתייחס לטענות המעסיק כפי שפורטו במכתב הזימון לשימוע. ישיבת השימוע היא זמן העובד להגיב, ולא נועדה להליך תיחקור של שאלות ותשובות מטעם המעסיק. כעקרון, בשימוע הבמה היא של העובד, ככל שהמעסיק ירצה לקבל לאחר מכן החלטה בדבר המשך העסקתו של העובד, רשאי הוא להתייחס לטיעוני העובד במסגרת תשובה סופית בכתב.

מאחר ומדובר בסיטואציה לא נעימה לעובד,  פעמים רבות עובדים אינם מסוגלים להתייחס כנדרש  לעילות הפיטורין (שיש כאמור לפרטן במכתב הזימון).

משרדנו ייצג עובדים רבים לרבות בכירים בהליכי שימוע מורכבים ביותר, אשר התייחסו בפירוט רב לטענות המעסיק. משרדנו אשר בעל שיטה ייחודית לייצוג בשימוע,  נחל לא מעט הצלחות, בין אם להשאיר עובדים במקום עבודתם ובין אם להגיע להסדר פיצוי במקרה ונתגלו פגמים משמעותיים.   בכל אופן, ייצוג עורך דין אינו חשוב רק לאפשרות שיתכן והמעסיק ישנה דעתו, אלא לעיתים העובד חש מושפל וששמו הטוב נפגע כשעורך הדין משמש כ”פיו” של העובד, ומסייע לו להציג טיעונים שלעיתים יש בהם אף לטהר שמו הטוב.

משרנו ממליץ ללקוחות להגיע לפגישת ייעוץ, במהלכה נדון בעילות הפיטורים כפי שנכתבו ונוכל  להעריך איזה קו מומלץ בהתמודדות מול המעסיק. כמובן שגם במקרים של ייצוג אין ביטחון מוחלט ואין כל התחייבות לתוצאה של החזרה לעבודה ו/או פיצוי כספי. ואולם משרדנו מתחייב להשקיע 100% מאמץ תוך השקעת זמן להיערכות לשימוע על הצד הטוב ביותר.

לתיאום פגישת ייעוץ עם משרדנו, צור קשר בטל  03-7514538  או שלח  פניה בטופס המצורף.

צור קשר לתיאום פגישה