ייצוג שוטרים בהליכים משמעתיים

משרד עו"ד איריס אלמוג מספק ייצוג שוטרים בהליכים משמעתיים ומעניק להם תמיכה משפטית במגוון של מקרים הנוגעים לסוגיות משמעתיות לפני בית הדין למשמעת של המשטרה (ביד"ם).

ייעוץ וייצוג בהליכים משמעתיים כנגד שוטרים

שוטרים, ביניהם שוטרי משמר הגבול בשירות חובה ובמילואים, כפופים לחוק המשמעתי והפלילי, ולעיתים, משום סיבה שהיא, הם עלולים להיות מוזמנים לחקירה, ואולי אף להיות מובאים לדין, גם אם אינם מופיעים כאשמים.

במידה וקיימות ספקות בנוגע לנושאי משמעת, משרדנו מספק לשוטרים ייעוץ משפטי, ליווי במהלך ההליך המשמעתי וייצוג מלא לפני בית הדין למשמעת של המשטרה. 

בנושאי דיני פלילים, משרדנו מסייע בהכנת שוטרים לחקירה במחלקה לחקירות שוטרים, מלווה אותם במהלך השימוע הפלילי לפני המח"ש במטרה להשפיע על ההחלטה שלא להגיש כתב אישום ולסגור את התיק שנפתח נגדם, ומייצג אותם במהלך הליכים פליליים בכל רמות בית המשפט.

ייצוג שוטרים בהליכים משמעתיים

דין משמעתי נגד שוטרים

חוק המשטרה משנת 2006, יחד עם התיקון הראשון לחוק, מפרט את העבירות המשמעתיות של שוטרים ("עבירות סל") ובניהן ניתן למצוא:

 1. התנהגות שאינה מתאימה לשוטר או הפוגעת במוניטין של המשטרה
 2. רשלנות בביצוע התפקיד
 3. שימוש לא נאות בסמכות שהוענקה במסגרת התפקיד
 4. נפילה במילוי הוראות מפקודת משטרת ישראל

לצד "עבירות סל" אלו ואחרות, קיימת רשימה ארוכה של עבירות משמעתיות ספציפיות.

כמה נקודות חשובות להבנת הנושא:

 • אחריות שוטר לעבירת משמעת אינה מזיקה לאחריותו הפלילית על אותו מעשה.
 • ניתן לנהל הליכים משמעתיים נגד שוטר גם אם הוא הורשע או זוכה בהליך פלילי בבית המשפט.
 • במקרה של שימוש לא סביר בכח, שוטר יכול להיות מואשם בתקיפה במשפט הפלילי, ובמקביל ינקטו נגדו הליכים ברמה המשמעתית.
 • בכמה מהמקרים, סיטואציה שהתחילה כתלונה פלילית למח"ש, יילקח לטיפול נוסף במסלול המשמעתי. 
 • מח"ש מורשת להנחות את מחלקת המשמעת במשטרה להזמנת שוטר, החשוד בעבירת שימוש לא חוקי בכח במהלך כהונתו, לדין. 
 • בעבירות אחרות, מח"ש מורשת להמליץ למחלקת המשמעת במשטרה על העמדה של שוטר לדין משמעתי.

מסלולי הטיפול העיקריים בעבירות משמעת של שוטרים

 1. הליך משמעתי בפני בית הדין למשמעת.
 2. הליך משמעתי בפני דן יחיד – קצין שיפוט או קצין שיפוט בכיר.
 3. הליך בירור ביחידה לטיפול בתלונות הציבור במטרה הארצי של המשטרה.
 4. הליך מנהלי בפני המפכ”ל או ראש אגף משאבי אנוש במשטרת ישראל.

ייצוג שוטרים בהליכים פליליים במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש)

שוטרים בהליכים פליליים במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) משתמשים באותה אחריות כמו בהליכים משמעתיים. יתכן והם ינצחו בהליך אחד, אך עדיין יתמודדו עם השני.

במידה ומוגש כתב אישום נגד שוטר, ההליכים המשמעתיים מעוכבים עד לסיום הפלילי. שוטרים שנחקרים במח"ש אינם זכאים לזכות שתיקה, אלא אם כן הם מעוניינים לסיים את שירותם במשטרה.

ייצוג וייעוץ משפטי איכותי בתהליכים של אכיפת החוק על שוטרים

חשוב מאוד לקבל ייעוץ מעורך דין מנוסה, בין אם מדובר בהליכים פליליים או בהליכים משמעתיים. ישנם שוטרים שנוטים לסמוך על הרקע המשטרתי שלהם או על הקשרים שהם יצרו במהלך השנים, אך זה יכול להפוך לנגדם.

הארגונים המוסמכים לאכיפת החוק במשטרה, בהקשר המשמעתי או הפלילי, מבצעים בדיקות מקיפות על כל תלונה, במיוחד כאשר המשטרה היא המוסד האחראי לאכיפת החוק.

ליווי מקצועי של עורך דין הוא מרכזי במהלך ההליך נגד שוטר.

ייעוץ משפטי לפני חקירה

עורך דין יוכל להסביר מהם הזכויות של השוטר? איך למנוע העמדה לדין פלילי? איך למנוע ענישה משמעתית בהקשר לדין המשמעתי? מהם הצעדים המרכזיים בכל אחד מההליכים?

הכנה לחקירה במח"ש

הסבר על טכניקות חקירה ואימון של סימולציות. גם שוטר שהשתתף בחקירות או אף ערך חקירות עצמו, לא בהכרח מכיר את כל הטכניקות האפשריות. בנוסף, אלה שחוקרים אותו יכולים להיות להשתמש בכל האמצעים כדי להגיע לאמת. ייעוץ משפטי לפני החקירה ואימון של סימולציות עם עורך דין הם קריטיים להכנה לכל השאלות האפשריות, כולל השאלות המרתיעות והמטרידות ביותר.

נציגות בערכאות השיפוט

ייצוג שוטרים בהליכים משמעתיים, מנהליים או פליליים במול ערכאות שונות.

ערעורים

שוטר יכול לערער על החלטות שנקבעו בבית הדין למשמעת, לפני בית הדין לערעורים. בנוסף, הוא רשאי לערער על החלטות שנפסקו בהליכים פליליים, כמו כל אזרח אחר.

תביעות פיצוי

באופן כללי, שוטרים מוגנים מפני תביעה נזיקית אם הם פעלו בתום לב. אך במקרים בהם נמצא שהפעולה בוצעה עם כוונה לגרום נזק או מתוך ידיעה, השוטר עלול להימצא לתביעה נזיקית. על עורך הדין לבחון את פרטי המקרה ולייעץ לשוטר לגבי האזורים השונים בהם הוא עשוי להימצא – משמעתי, פלילי, מנהלי ו/או אזרחי. ייתכן מצב שבו השוטר נהנה מהגנת פיצוי, אך מועמד לדין במשמעתי/פלילי על הפעולה המדוברת.

ייעוץ משפטי לשוטרים בהליכים משמעתיים

ייצוג משפטי בבית הדין למשמעת של המשטרה

כשמדובר בעניינים משמעתיים של שוטרים, חייבים לזכור שהמשטרה והמערכת המשפטית מחייבות הבנה יסודית ומקצועית של החוק. נושאים אלה מורכבים ומשפיעים באופן ישיר על חיים של השוטרים ועל עתידם המקצועי. בעקבות כך, אנחנו ממליצים בחום לשוטרים לקבל עזרה משפטית ממומחה.

עו"ד איריס אלמוג היא מומחית בנושאים אלה ויכולה לעזור להבין את המציאות המשפטית, לנהל את התהליכים באופן מושכל ולזכות במאבק. אל תהססו ליצור קשר עם משרדה של איריס אלמוג ולברר איך ניתן לנצח בקרב המשפטי הזה.

צור קשר לתיאום פגישת ייעוץ