בחינת תקינות הליך הפיטורים, תחשיב פיצויי פיטורים ובדיקת זכאות להפרשים

מאת : עו”ד איריס אלמוג

משרדנו, איריס אלמוג ושות’, בעל ניסיון וותק של כ – 20 שנה בתחום דיני עבודה.

חלק מרכזי מפניות עובדים למשרדנו הינה מטבע הדברים בנוגע לפיטורים מהעבודה, וכפועל יוצא – בחינת חוקיות הפיטורים, ליווי בהליכי שימוע לפני פיטורין, תביעות למניעת וביטול פיטורים, תביעות כספיות על פיטורים שלא כדין.

למשרדנו הישגים כספיים מרשימים בהשגת פיצוי כספי ומענקי פרישה מוגדלים לעובדים מפוטרים, אם לאחר בחינת הזכויות מתברר כי פוטרו שלא כדין.

כמו כן, פעמים רבות, גם בהליך פיטורים רגיל, נמצא כי עובדים רבים לא מקבלים את מלוא זכויותיהם והינם זכאים להפרשים בעבור פיצויי פיטורים על פי החוק.

כיום, לאחר צו הרחבת פנסיית חובה, עובד המתפטר זכאי לכספים שנצברו על חשבון הפקדות לפיצויים בפוליסת הביטוח/קרן הפנסיה.

כלומר, אם בעבר כדי לקבל פיצויי פיטורים היה על עובד לקבל מכתב פיטורים, כיום המצב הוא שעיקר הכספים מופקדים בפוליסות הפנסיה/ביטוח (כ – 6% לחודש- 72% בשנה) כך שההבדל בין זכויות עובד המתפטר לעובד המפוטר מבחינת פיצויי פיטורים, על פי רוב הינה סביב “פיצויי השלמת פיצויי פיטורים” בשיעור של כ – 28%  לשנת עבודה מגובה השכר החודשי.

מחלוקת זו אף לא קיימת כלל, במקרים בהם המעסיק מפקיד 100% פיצויי פיטורים בשנה (8.33% לחודש) כשהעובד מוחתם על סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, ובמקרה כזה, עובד ממילא זכאי עם סיום העסקתו, בין אם מדובר בפיטורים ובין אם מדובר בהתפטרות לכספים המופקדים בפוליסה בלבד, ואשר על פי רוב ישקפו ממילא פיצויי פיטורים מלאים כחוק (יתכנו פערים הנובעים מעליה בגובה השכר במהלך השנים).

סוגיה נוספת בעניין פיצויי פיטורים נוגעת לגובה השכר הקובע המשמש כבסיס לחישוב פיצויי פיטורים. באשר לעובדים המועסקים במכירות, מתעוררת סוגיה האם עמלות או בונוסים משמשים כחלק מהשכר הקובע לחישוב פיצויי פיטורים. בהתאם לתקנות פיצויי פיטורים ממוצע העמלות מהווה חלק מחישוב פיצויי פיטורים. ואולם, המצב שונה כאשר מדובר בבונוס. עובדים רבים מגלים כי העמלות המשולמות להם לובשות צורה של “בונוס” שלפעמים הינו פיקטיבי, ובדרך זו מעסיקים רבים מתחמקים מתשלום פיצויי פיטורים על רכיב זה, כשלא מדובר רק על פיצויי פיטורים אלא גם על הפקדות פנסיוניות מרכיב זה כך שמדובר בסכומים לא מבוטלים בתקופת העסקה.

משרדנו מציג לעובדים העומדים בפני פיטורים מהעבודה ליווי מאת משרדנו, על מנת לבחון כי הזכויות הכספיות עם סיום ההעסקה לא ייפגעו. כמו כן בוחן משרדנו את הזכויות הכספיות הנובעות מתלושי השכר לרבות זכאות לתחשיב פיצויי פיטורים על רכיב העמלות.

לתיאום פגישת ייעוץ עם עו”ד איריס אלמוג חייג 03-7514538 או שלח פניה באתר

צור קשר לתיאום פגישה