שימוע לפני פיטורים – מתי להגיע עם עורך דין לשימוע?

מאת: עו”ד איריס אלמוג 

משרדנו מלווה עובדים רבים שקיבלו זימון לשימוע לפני פיטורים. רק בשנה האחרונה משרדנו נחל הצלחות יוצאות דופן במניעת פיטוריהם של מספר עובדים לאחר ייצוג מוצלח בשימוע. לפירוט על המקרים לחץ כאן

מה זה שימוע לפני פיטורים?

הליך השימוע לפני פיטורים אינו הליך משפטי עם עדים וראיו1ת שבסופו של דבר שופט מכריע מי צודק – העובד או המעסיק. למעסיק יש זכות לפטר את העובד אם הוא סבור שאינו מתאים מקצועית, או שמא יש שיקולים ארגוניים המצריכים צמצום.

יחד עם זאת, אסור למעסיק לפטר עובד משיקולים שרירותיים וללא סיבה עניינית ואמיתית. מדובר בהליך שנועד לכבד את העובד, לא לפטר אותו מהיום למחר,  לאפשר לו להשמיע טיעוניו לטענות המעסיק, וכן – בהתאם לנסיבות ובאמצעות הצגת טיעונים מתאימים, אף להצליח לשכנע את המעסיק להמשיך בהעסקתו.

מתי להתייעץ או להסתייע בייצוג של עורך דין בשימוע לפני פיטורים?

משרדנו מייעץ לעובדים שנמצאים לקראת שימוע. לעיתים מדובר בפגישת ייעוץ אחת, המכינה את העובד לשימוע, איך להשיב לטיעונים כלפיו, תוך מציאת נקודות חוזק וחולשה בתיק.

במקרים רבים, לאחר בחינת התיק והכנת העובד להליך השימוע, משרדנו ממליץ להגיע לשימוע ללא ליווי. וגם אז, קרו מקרים שעובדים העלו טענותיהם בזמן השימוע לאחר הכנה, והמעסיק מיוזמתו הציע “מענק פרישה מוגדל” תמורת ויתור וסילוק טענות לאחר הפיטורים.

לעומת זאת, כשמשרדנו מאתר “פגמים” בהליך השימוע, כאשר מדובר בעובד למופת שלפתע “נתפר לו תיק” בניגוד למשובים התקופתיים, או כאשר קיים חשש כי שיקולים זרים או מפלים הובילו לפיטורים, ימליץ משרדנו להסתייע בייצוג לשימוע.

לדוגמא, במקרים של הפליה עקב הריון (שלא בתקופה האסורה לפיטורים לפי חוק עבודת נשים – כמו למשל בטרם חלפה חצי שנה לעבודה) או שהיעדרותו של העובד עקב מחלה או היעדרות צפויה עקב מחלה/ניתוח הביאה לכוונה לפטרו, אז – לאחר בחינה יסודית של התיק – מוצע לעובד להסתייע בייצוג בשימוע.

הליווי בשימוע יכול גם לסייע ברמה ההרתעתית, ולהוביל בסופו של דבר, במקרים שאין צידוק אמיתי לפיטורים – למתן הזדמנות אמיתית נוספת.

הניסיון שלנו בהליכי שימוע לפני פיטורים

למשרדנו העוסק בתחום דיני עבודה במשך למעלה מ – 17 שנים,  ניסיון לא מבוטל בהשארת עובדים לתקופות נוספות לאחר השימוע, או בשיבוץ למשרות אחרות. חשוב לציין כי קיימים לא מעט מקרים שניתן למנוע פיטורים באמצעות ייצוג נכון בשימוע, ואולם גם במספר מקרים אחרים, הוביל הייצוג והליווי להסדר פיצוי בסמוך לשימוע, כאשר המעסיק הבין – כי פני העובד לתביעה וכי יש לו עילת תביעה.

משרדנו כן ממליץ להתייעץ לפני הגעה לשימוע לפני פיטורים, יש בכך גם לסייע בהפחתת רמת המתח והבנה של ההליך. במקרים שמשרדנו סבור כי אכן עלולה לצמוח לעובד תועלת מליווי וייצוג ונפלו פגמים בהליך, תינתן הצעה מתאימה לייצוג וליווי.